About Us
Our dedicated team
Here you will find details about the team here at Holyport College:
[ code in here ]
Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipiscing elit. Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipiscing elit. Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipiscing elit.
Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipiscing elit.
Senior Leadership Team
Alastair Ingall | Head from 1st September 2024 |
Adam Bicknell | Interim Head |
Steve Gardner | Deputy Head |
Rosalind Doctor | Bursar |
Walter Boyle | Founding Head |
Graham Alford | Assistant Head – Head of Sixth Form |
Daniel Hubbard | Assistant Head – Assessment and Co-curricular |
Alex Jeffery | Assistant Head – Curriculum Support |
Extended Leadership Team
Frank Hardee |
Master in Charge of Universities and Eton Relationship |
Fiona Lunney |
Associate Assistant Headteacher – Head of Humanities |
House Masters
Katie Brown |
Boarding House Master Johnson |
Natasha Smyth |
Boarding House Master Fawcett |
Chris Slyper |
Boarding House Master Brunel |
Simon Wingate |
Boarding House Master Turing |
Hayley Howard |
Assistant House Master (Resident) |
Rachael Searle |
Assistant House Master (Resident) |
Teaching Staff
English Department
Sukhdeep Sunner | Head of English |
Victoria Scambler | Teacher of English, Second in Department |
Jayne Larsen-Edgar | Teacher of Drama |
Elena Quigley | Teacher of English |
Chris Slyper | Teacher of English / Assistant House Master |
Mathematics Department
Aisha Saeed | Head of Mathematics |
Rachel Searle | Second in Department – Mathematics |
Simon Knight | Teacher of Mathematics |
Elizabeth Ellis | Teacher of Mathematics |
Daniel Hubbard | Teacher of Mathematics / Assistant Headteacher – Assessment and Co-curricular |
Fathima Mohamed Nazeer | Teacher of Mathematics |
Yan Kin Wong | Teacher of Mathematics |
Adrian Earle | Head of Computer Science |
Science Department
Maria Dawson | Head of Science |
Natalie Davis | Subject Leader Biology |
Stephen Doherty | Subject Leader Chemistry |
Yvonne Fonebi | Teacher of Chemistry |
Michelle Kay | Teacher of Physics / Day House Master |
John Agyeman | Teacher of Science / KS4 Co-Ordinator |
Graham Alford | Teacher of Science / Assistant Headteacher – Head of Sixth Form |
Katie Brown | Teacher of Science / House Master |
Francesca Marshall-Stochmal | Teacher of Biology / Head of Student Leadership |
Sharon Wakeham | Subject Leader Physics |
Sophie Watchman | Head of Psychology / KS3 Co-Ordinator |
Crawford Wilson | Teacher of Psychology |
Humanities Department
Fiona Lunney | Head of Humanities / Associate Assistant Headteacher |
Daniel Benn | Teacher of History |
Hayley Howard | Teacher of Geography / Assistant House Master |
Oduntan Jawoniyi | Subject Leader Religious Studies / Day House Master |
Emily Oliver | Teacher of Geography / Day House Master |
Alistair Smith | Teacher of History |
Hektor Yan | Teacher of Religious Studies |
MFL & Classics Department
Amy Aston | Head of MFL |
Walter Boyle | Teacher of MFL / Founding Head Master |
Tamsin Miller | Teacher of Latin |
Natasha Smyth | Teacher of MFL / House Master |
Iris Vilasanchez Pita | Teacher of MFL |
Alice Walker | Teacher of MFL |
Expressive Arts Department
Jonathan De Mounteney | Teacher of Art |
Katherine Loudoun | Head of Art |
Tim Hamilton | Director of Music |
Mark Parry | Teacher of Art |
PE Department
Adam Bicknell | Teacher of PE / Deputy Head Academic |
Joanna Lubbers | Head of PE |
Lewis Smith | Teacher of PE / Head of Sport |
Amy Butler | Teacher of PE |
Ellen Taylor | Teacher of PE |
Simon Wingate | Teacher of PE / House Master |
PPE Department
Carol Cornell | Head of Economics | |
Kevin Bloor | Teacher of Politics | |
Frank Hardee | Teacher of Politics / Master in Charge of Universities and Eton Relationship |
Curriculum Support Department, SENCO & Welfare
Alex Jeffery |
Assistant Headteacher – Curriculum Support |
Rachel Harding |
Deputy SENCO |
Julie Morrey |
Manager – Curriculum Support |
Clare Druce |
Student Welfare Officer |
Sally Mays |
Student Welfare Officer |
Nina Matharu |
Sixth Form Welfare Officer |
Key Support Staff
Georgina Atkinson |
Resident Boarding Assistant |
Becca Biddle |
Domestic Bursar |
Claire Bromham | Finance Manager |
Sue Hudson | Health Centre Manager |
Liz Critchlow | Clerk to Governors |
Shan Grech |
Sixth Form Admissions |
Shameem Kapasi |
Curriculum Support Administrator |
Tony Nivas |
Estates Manager |
Sarah Oliver |
Registrar |
Andy Riley |
Network Manager |
Samantha Smith |
PA to Head Master |
Esther Tabram |
PA to Deputy Head Master |